Lajme Vendi

Ja kur do të paguhen pensionet e muajt Prill

Në seancën e mbrëmshme Qeveria shqyrtoi dhe miratoi informatën për pagesën e pensioneve për muajin prill dhe obligoi Fondin për sigurim pensional invalidor që të dorëzojë të dhënat për pensionet deri te bankat afariste deri më 23 prill. Ndërkaq bankave Qeveria ju ka rekomanduar që nga e premtja më 24 prill të sigurojnë që pensionet […]

Showbiz

Majlinda Kelmendi flet për ditët që po kalon në karantinë

Majlinda Kelmendi është njëra prej xhudisteve më të jashtëzakonshme të dekadës së fundit. Kështu ka vlerësuar të shtunën faqja zyrtare e Unionit Evropian të Xhudos (EJU). EJU ka publikuar një shkrim për kampionen tonë olimpike dhe për ditët e saj në këtë situatë të jashtëzakonshme. “Në kohërat e jashtëzakonshme bëhet thirrje për veprime të jashtëzakonshme […]

Showbiz

Vesa Luma vëndon Shqiponjën në Maskë

Ajo filloi të merret me muzikë që në moshë të vogël, duke u bërë pjesë e programeve dhe festivaleve të ndryshme për fëmijë. Ndërsa debutimin e parë në karrierën si e rritur, e pati në spektaklin e talenteve “Ethet e së premtes”. Flasim për këngëtaren prishtinase Vesa Lumen, e cila ka kohë që është distancuar […]

Lajme

Qeveria ka rekomanduar që të gjithë të instalojnë aplikacionin “Stop korona”

Qeveria ka dërguar rekomandim për të instaluar aplikacionin mobil “Stop korona”, nga seanca e djeshme, për të gjithë punonjësit në organet e administratës shtetërore, ndërmarrjet publike të themeluara nga shteti, shoqëritë aksionare në pronësi të shtetit, agjencitë, fondet, zyrat, entet, drjetoritë dhe të gjitha institucionet e tjera shtetërore. Në të njëjtën kohë, i ka udhëzuar njësitë e […]

Koronavirus Lajme Vendi

Osmani: Tetova mund të jetë vatër kritike e virusit korona, Qeveria do t’i shqyrtojë kërkesat e Komunës

Zv/kryeministri Bujar Osmani, sot ka deklaruar se qyteti i Tetovës mund të jetë vatër e re kritike e virusit korona nëse ndërmerren masa për të parandaluar shpërndarjen, njofton Portalb.mk. “Tetova mund të jetë vatër e re kritike e virusit korona nëse nuk parandalohet shpërndarja. Prej Tetovës kemi kërkesë që të ndalohet transportimi i njerëzve prej një […]

Koronavirus

Spasovski: Pas festave të majit do të fillojmë lehtësimin e masave

Kryeministri Oliver Spasovski në konferencën e sotme për shtyp njoftoi se qeveria po përgatit plan për të hequr gradualisht masat restriktive me qëllim që vendi të kthehet në normalitet. Spasovski theksoi se në fillim të muajit maj do të largohen një pjesë e masave restriktive. “Me masat e deritanishme ekonomike jemi munduar të përfshijmë të […]

Lajme Vendi

Karantinë ose jo për Kumanovën, vendoset në mbledhjen e sotme të Qeverisë

Kryeministri Oliver Spasovski i cili është nga Kumanova, nuk u përgjigj qartë nëse do pranohet kërkesa e kryetarit të Kumanovës që qyteti të futet në karantinë 14 ditore sipas shembullit të Dibrës. Kërkesa po shqyrtohet sot në seancë qeveritare. Spasovski sqaroi edhe dallimin mes Kumanovës dhe Dibrës dhe pse gjendja e njëjtë e krizës nuk […]

Koronavirus

Filipçe dhe Osmani në izolim 14 ditor

Zv/kryeministri Bujar Osmani dhe ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp njoftuan se pas kontakteve që kanë pasur me kreun e komunës së Kumanovsës Maksim Dimitrievski i cili rezultoi pozitiv në Covid-19, do të izolohen për 14 ditë. “Fillimisht qëndrimi i komisionit ishte se për shkak se janë marrë të gjitha […]