Bota Lajme

“Jeta mund të kthehet në normalitet dimrin e ardhshëm”, flet shkencëtari i vaksinës së COVID

Dr. Uğur Şahin, një nga themeluesit e kompanisë gjermane të bioteknologjisë BioNTech, e cila njoftoi prodhimin e vaksinës kundër COVID-19 dhe u raportua të jetë 90% e suksesshme tha se jeta mund të kthehet në normalitet që nga dimri i ardhshëm. Shkencëtari turko-gjerman deklaroi  në “Andrew Marr Show” në BBC se ai është i sigurt […]

Lajme Vendi

Komisioni për Sëmundje Infektive pritet të diskutoj për masat e reja restriktive

Për sot është paraparë mbledhje e Komisionit për Sëmundje Infektive, ku pritet të analizohet pasqyra epidemiologjike dhe të vendoset nëse Maqedonia e Veriut ka nevojë për masa të reja restriktive. Autoritetet shëndetësore vlerësojnë se masat që aktualisht janë në fuqi do të japin rezultate. Së fundmi qeveria me rekomandim të autoriteteve shëndetësore miratoi masat: mbajtja […]

Bota Lajme

COVID/ Pse Gjermania ka më pak vdekje? Tre “sekretet” e modelit Merkel

Tamponët, shpenzimet e mëdha të kujdesit shëndetësor, shtretërit në spitale u dyfishuan. Ja çfarë e bën kujdesin shëndetësor gjerman mbi të tjeerët. “Situata është serioze, por ne nuk jemi të pafuqishëm” Kishte rreth 25 mijë persona të rinj të infektuar nga Covid-19 dhe mbi 200 njerëz që vdiqën në 24 orët e fundit në Gjermani. […]

Lajme Rajoni

I vuri flakën vetes poshtë urës së Lanës, zbardhen detaje të reja rreth ngjarjes së rëndë: Doli nga shtëpia me shishe benzine (Identifikohet viktima)

Faxweb.al ka zbardhur detaje të reja për personin që u vetëdògj mbrëmjen e kaluar në bulevardin “Zhan d’Ark” pranë ish-ATSH, poshtë urës së Lanës. Burime bëjnë me dije se bëhet fjalë për 83-vjeçarin M. Selimaj, i cili është vetëdjègur me bènzinë. Sipas burimeve pòlicore, 83-vjeçari ishte me pròbleme mendòre. Për shkak të dekòmpòzimit të trupit […]

Showbiz

Unikkatil jep lajmin e shumëpritur për fansat

Reperi Unikkatil është ndër artistët më të pëlqyer të skenës muzikore shqiptare, këngët e të cilit priten shumë mirë në publik. Ai ka kohë që nuk ka publikuar ndonjë këngë të re, por përmes një përgjigje dhënë për fansat, reperi ka dhënë lajmin e mirë. Ai ka lënë të kuptohet se brenda këtij viti do […]

Lajme Rajoni

Erdhi nga Gjermania për ta parë vajzën, ish-bashkëshortja e ther me thikë

Një mërgimtar nga Gjermania ka raportuar në Polici se është therur me thikë nga ish-bashkëshortja e tij në Prishtinë, raporton Express. Përmes raportit 24 orësh, Policia ka bërë me dije se viktimës i është ofruar tretman mjekësor dhe se në lidhje me rastin është konsultuar prokurori i shtetit, i cili ka rekomanduar lirimin e të […]

Kuriozitete

Fotografia e saj nudo në spital bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet pacientja e infektuar me Covid: Më thanë të hiqja rrobat

Fotografia e vajzës nga Beogradi që ishte e zhveshur në spital ku po trajtohet për Covidin, ka bërë xhiron e rrjetit. Anastasia M u fotografua vetëm me të brendshme në një dhomë të spitalit Arena. Këtë e ka shpjeguar duke thënë se duhet të bënte EKG, ndaj i kishin thënë që të hiqte rrobat. “Ata […]