Bota Lajme

OBSh-ja: Izolimi i Evropës mund të shmanget nëse plotësohet ky kusht

Zyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën ka thënë se izolimi i ri është i shmangshëm, nëse shumica dërrmuese e popullsisë i përdor maskat. Drejtori rajonal i OBSh-së për Evropën, Hans Kluge, gjatë një konference për gazetarë tha: “Izolimet janë të shmangshme, unë qëndroj prapa pozicionit tim se izolimet janë masa e fundit. Nëse […]

Shëndetësi

“Duhanpirësit 3 herë më të rrezikuar nga Covid-19?”, studimi i fundit përmbys gjithçka

Në fillim të pandemisë, kur dihej pak për Sars-Cov-2, virusi që shkakton Covid-19, studiuesit paralajmëruan që duhanpirësit do të ishin në rrezik më të lartë për shkak të faktit se koronavirusi sulmon më së shumti sistemin respirator. Shumë nga këto studime laboratorike, janë të idesë se pirja e duhanit ndalon që rrugët e frymëmarrjes të […]

Bota Lajme

Vaksina e Oksford kundër Covid-19 nxit përgjigje imune tek të moshuarit

Vaksina kundër koronavirusit e Universitetit të Oksfordit ka treguar një përgjigje të fortë imunitare tek të moshuarit prej 60 deri 70 vjeç, duke rritur shpresat se mund të mbrojë grupmoshat më të rrezikuara nga virusi. Studiuesit thonë se testimet e fazes së dytë, bazuar në 560 vullnetarë, janë “inkurajuese”. Ata po testojnë gjithashtu nëse vaksina […]

Showbiz

Pasi i dhunuan djalin, ish banorja e Big Brother bëhet police, shfaqet me uniformën e Policisë së Shtetit

Zaida Çobo, ish-banorja e Big Brother që vetëm pak muaj më parë u bë protagoniste në të gjitha mediat shqiptare, pasi u publikua një video ku shihej se disa efektivë shtrinë në tokë djalin e saj, ka realizuar ëndrrën. Çobo është bërë pjesë e Policisë së Shtetit, dëshirë të cilën e kishte pasur para shumë […]

Bota Lajme

VIDEO/ Digjet xhamia 350-vjeçare në Stamboll, alarmohen banorët. Mbeten mister shkaqet e zjarrit

Një zjarr ka përfshirë Xhaminë historike ‘Vaniköy’, në lagjen Çengelköy në Stamboll, njoftuan zyrtarët ditën e djeshme. Flakët në xhaminë 350-vjecare alarmuan banorët të cilët njoftuan menjëherë zjarrfikëset. Për shkak të strukturës prej druri, zjarri u përhap shpejt dhe përpjekjet e banorëve për të shuar zjarrin rezultuan të pasuksesshme. Me mbërritjen e forcave zjarrfikëse, u […]

Showbiz

Prokuroria përfundon hetimet, ja akuza me të cilën do të përballet Fjolla Morina në gjyq

Prokuroria e Kukës përfundoi hetime për këngëtaren Fjolla Morinën, e cila akuohej për armëmbajtje pa leje. Kurse për dy shoqëruesit e artistet, Fisnik Sylj dhe Fitimk Muji prokuroira pushoi akuzat. Të dhënat e mbledhura janë dërguar tek Gjykata e Rrethit Kuksë , e cila pritet të jap një datë për zhvillimin e seancës ndaj Morinës. […]

Lajme Vendi

Zaev për vizitë pune në Gjermani, do të merr Çmimin për të Drejtat e Njeriut për vitin 2020

Kryeministri Zoran Zaev do të zhvillojë një vizitë pune në Berlin të Gjermanisë, me rastin e ndarjes së Çmimit për të Drejtat e Njeriut 2020 nga Fondacioni Friedrich Ebert (FES). Ceremonia do të hapet nga Ministri i Punëve të Jashtme në Republikën Federale të Gjermanisë – Michael Roth në ora 15:45. Kryeministri Zaev, do të […]

Showbiz

Në gjyq me Arjan Konomin? Shqipja reagon ashpër: Janë prerë pjesët, ja çfarë më tha

Pas shumë ofendimesh, ngritje zëri, bull izimesh e mimikash shumë të komentuara e të përhapura në rrjet, Shqipe Hysenaj, ish-konkurrente e Përputhen ka dhënë së fundmi një intervistë për Prive. Të ashpra në studio kanë qenë edhe debatet e saj me Arjan Konomin, opinionistin e emisionit, i cili pasi i doli disa herë në mbrojtje […]