Bota Lajme

Truri mund të lidhet me internet në vitin 2030

Ray Kurzweil, shefi i inxhinierisë tek Google, mendon se qeniet humane do të bëhen hibridë që mund të lidhin trurin e tyre me internet nga viti 2030. Kurzweil e bëri këtë deklaratë të pazakonshme në konferencën “Exponential Finance” në Nju Jork. Sipas tij, truri mund të lidhet me nanobotë, robotë të vegjël të krijuara nga […]

Lajme

“Pikëllim e britma njerëzish”, dëshmitarët flasin për tragjedinë në Tetovë

Qytetarët e Tetovës  janë të tronditur shpërthimi dhe djegia në Kovid-Qendrën në Tetovë, shkruan Alsat. Dëshmitarët thonë se ka pasur britma të mëdha njerëzish, ndërkaq shtojnë se flakët kanë shpërthyer shumë shpejtë. Qytetarët thonë se në vendin e ngjarjes për rreth 10 minuta kanë qenë prezent edhe zjarrfikësit, por fatkeqësisht zjarri ka shkrumbuar godinën për […]

Lajme Vendi

Komuna e Tetovës shpall tre ditë zie për ngjarjen tragjike

Këshilli i Komunës së Tetovë së mbledhjen e sotme urgjente ka sjell vendim që të shpall tre ditë zie për viktimat e tragjedisë së mbrëmshme. Ndërkohë kryetarja e Komunës së Tetovës, teuta Arifi edhe njëherë ka kërkuar nga qytetarët dhe mediat që të presin informatat zyrtare dhe të mos shpejtojnë të publikojnë informata të pakonfirmuara, […]

Kuriozitete

8 Gabime në të Folurën Tënde që i Bëjnë Njerëzit të të Largohen

Mosvlerësimi i dikujt nënkupton prishjen e kufijve të tyre personal. Ndonjëherë është më mirë të heshtësh në vend se t’u thuash njerëzve disa gjëra, edhe pse ato mund të duken të padëmshme dhe madje inkurajuese. Fjali të tipit si, “Çfarë po lexoni?” apo “Prap të njëjtën gjë?” ose “Ka ardhur koha që të transferoheni në literaturë shkencore!” mund të duken të […]

Showbiz

As Bearti dhe as Andi, Tea zbulon portretin e “dashurisë së” parë

Ish-protagonistja e programit “Për’puthen”, Tea Trifoni, qysh nga ndarja me Beartin është bërë më aktive në rrjetet sociale. Kështu duke zhvilluar biseda të shpeshta në Instagram, derisa nuk po heziton të përgjigjet edhe në pyetjet më pr.ivate, shkruan GazetaBlic. Së fundi, dikush nga percjellesit e pyeti se ndaj kujt kishte ndjenja ‘dashurie’ për herë të parë. “Ka luajtur […]

Showbiz

E pabesueshme, këngëtarja e njohur në krahët e Beartit e quan ‘dashuria ime’

Ish konkurenti i emisionit të dashurisë Përputhen ka postuar disa herë fotografi me këngëtaren e njohur. Në një postim në InstaStory ai ka postuar një fotografi përkrah këngëtares së njohur Shkenda Dubova e që në mbishkrim të fotos ka shkruar ”dashuria ime”, shkruan InfoKosova. FOTO: Pas kësaj ai postoi bashkë edhe një herë tjetër ku […]

Kuriozitete

“Mami, harrova të të jap diçka…”, i tha vajza… E ëma nuk ia pranoi dhuratën, por s’e priti dot mëngjesin e nesërm!

Teksa shihte falkoin në qiell, vajza ime më preku pak dhe më tha: “Mami, shiko atje!” “Ah-sa bukur..,” murmurita ndërkohë që po i jepja makinës, e përhumbur në mendime për axhendën e ngjeshur. Nuk e pashë fare të jem e sinqertë. Buzëqeshja e saj u zhduk, dhe ajo e heshtur dhe buzëvarur shikonte nga dritarja e […]