History

Pse burrat i hoqën kapelat e gratë shamitë?

Nga: Daut Dauti Telegrafi Në skenën kryesore të filmit “Girl with a pearl earing” (Vajza me vath perlë), piktori Johannes Vermeer vendos ta bëjë portretin e shërbëtores me vathin e gruas së tij. Është viti 1665 kurse vendi është Holanda. Pasi që vathi nuk duket mirë, piktori i thotë vajzës: “Hiqe shaminë”. Vajza tmerrohet dhe […]

Rajoni

Kosova nënshkruan marrëveshje me USAID në vlerë prej 1.6 milionë dollarë

Presidentja Vjosa Osmani së bashku me drejtoreshën e USAID-it për Kosovë, Lisa Magno dhe ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Philip S. Kosnett kanë nënshkruar amandamentimin e Marrëveshjes së Grantit me USAID, raporton Ekonomia Online.Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pas nënshkrimit të amandamentimit të Marrëveshjes së Grantit me USAID, tha se kjo […]

Kronika Rajoni

Elbasan: Ish-polici vret gruan në prani të djalit, plumbat kapin edhe dy persona në rrugë

Policia ka dhënë informacionin mbi krimin e rëndë të ndodhur para Gjykatës së Elbasanit. Plumbat e armës së ish-efektivit të policisë që vranë bashkëshorten e tij kanë plagosur edhe një avokat dhe një kalimtar të rastit. Ora News mëson se vrasja ka ndodhur në sy të njërit prej fëmijëve të çiftit Buzo. Njoftimi i policisë […]

Rajoni

Kusari-Lila: S’ma lejon kultura t’i them fjalët që Krasniqi ua tha deputetëve të VV-së

Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se deputetët e PDK-së kanë fyer, ofenduar dhe sharë në drejtim të deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo, në një konferencë për media, ka deklaruar se Faton Peci është ngritur në këmbë vetëm për ta mbrojtur Ministren e Punëve të Jashtme, Donika […]

Vendi

Shkup, arrestohet personi i kërkuar për vrasje në Turqi

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme, rreth orës 17:00 në rajonin e Karposhit policia ka privuar nga liria 47-vjeçarin Z.S. nga Republika e Turqisë, transmeton Alsat. MPB njofton se personi  në fjalë po qëndronte përkohësisht në Shkup. 47-vjeçari kërkohej nga autoritetet turke për kryerjen e veprës penale “vrasje”. MPB njofton […]

Vendi

Pendarovski: Është mirë që u vendos komunikimi me VMRO-DPMNE-në

Gjatë ditës së djeshme, partia më e madhe maqedonase VMRO-DPMNE brifuan se kryetari i tyre, Hristijan Mickoski me telefon ka biseduar me presidentin Pendarovski dhe se është caktuar takim për ditën e premte. Presidenti Stevo Pendarovski për “Deutsche Welle” deklaroi se është mirë që VMRO-DPMNE, pas nëntë muajve po vendos komunikim me institucionin e presidentit. […]

Rajoni

Konfrontim fizik në Kuvendin e Kosovës, tensione mes deputetëve të PDK-së dhe VV-së (VIDEO)

Seanca e sotme e Kuvendit të Kosovës është përcjellë me tenstione, pasi opozita ka lëshuar seancën. Ndërsa deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati  e ka ofenduar ministrin e Bujqësisë, Faton Pecin duke e quajtur “legen” dhe “qenef”. Bashkë me Kastratin në fjalosje kanë marrë pjesë edhe deputeti Memli Krasniqi dhe Hajdar Beqa, njofton Klan Kosova.E gjitha […]

Bota

Italia shkatërron grupin shqiptaro-nigerian të trafikut të drogës

Një hetim i autoriteteve italiane ka ngritur dyshime serioze për një ujdi mes grupeve kriminale shqiptare me ato nigeriane për të trafikuar drogë në Itali. Gazeta italiane “L’Espresso” raportoi të mërkurën se pas një hetimi trevjeçar prokuroria e Romës ka arrestuar 52 persona, gjysma prej së cilëve me origjinë shqiptare, të tjerët italianë dhe afrikanë […]