Bota

Tensione në SHBA, mbështetësit e Trump hyjnë në ndërtesën e Kongresit para certifikimit të zgjedhjeve

Është tensionuar së tepërmi situata në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në pritje të certifikimit të seancës së Kongresit ku do të certifikohet dhe zyrtarisht fitorja e presidentit të zgjedhur Joe Biden. Mbështetës të Presidentit Donald Trump janë mbledhur përpara Kongresit për të protestuar sipas tyre kundër zgjedhjeve të vjedhura presidenciale. Policia ndërhyri menjëherë madje […]

Kuriozitete

Pse nuk i mbajmë mend ëndrrat?

Nganjëherë është me të vërtetë zhgënjyese kur shihni një ëndërr të bukur, por nuk mund ta mbani mend, apo jo? Ju kaloni një të tretën e jetës duke fjetur, dhe një pjesë e madhe e saj gjithashtu duke ëndërruar, shkruan “LiveScience”. Por shpesh ju nuk i mbani mend ëndrrat, në fakt, thuajse kurrë. Edhe ato […]

Rajoni

Petkoviq dhuron 36 çelësa të apartamenteve të reja për çifte të sapomartuara në veri të Mitrovicës

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Petar Petkoviq ka qëndruar së fundi në territorin e Kosovës. Petkoviq ka vizituar veriun e Mitrovicës ku i ka dorëzuar 36 çelësa të apartamenteve të reja , qiramarrësve në tri ndërtime të ndryshme të cilat u bënë me fonde nga Qeveria e Serbisë. Në raportimin e mediave serbe […]

Vendi

LSM: Punëtorët që punojnë sot dhe nesër duhet të paguhen më shumë në Maqedoni

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë i rikujton pronarët e firmave se punonjësit që punojnë në festa, sot (për maqedonasit) dhe nesër (për të gjithë), do të duhet të paguhen 250% më shumë në ditë. “Sipas Ligji për festa, dita e sotme, e mërkurë, 6 janari është ditë feste për qytetarët e besimit ortodoks, ndërsa dita […]

Rajoni

Daçiq dhe Vulin imunizohen me vaksinën ruse kundër Covid-19

Kryetari i Kuvendi të Serbisë, Ivica Daçiq dhe ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vullin morën vaksinën ruse kundër koronavirusit – Sputnik V – në Institutin e Virologjisë Torlak në Beograd, njoftoi Qeveria serbe. Siç thuhet, vaksinën ruse e kanë marrë edhe një sërë zyrtarësh tjerë serbë, përfshirë Marija Gnjatoviq, nga Instituti për Energjinë Bërthamore, […]

Bota

Regjistrohen raste të virusi H5N8 në Indi, nis asgjësimi i shpendëve

Në Indi ka filluar asgjësimi i pulave për shkak të zbulimit të paradokohshëm të rasteve të gripit të shpendëve (versioni H5N8). Sipas BBC-së, raste të gripit të shpendëve janë regjistruar në pesë shtete indiane, pas së cilës u dha një paralajmërim në të gjithë vendin. Autoritetet indiane kanë vendosur të shkatërrojnë patat e egra, sorrat […]

Bota

Mediat amerikane: Demokratët kanë fituar njërin balotazh në Xhorxhia

Demokrati, Raphael Warnock fitoi një balotazh të ashpër ndaj senatores amerikane, republikanes Kelly Loeffler, në shtetin e Xhorxhias, kanë raportuar mediat amerikane të mërkurën, por cila parti do të kontrollojë Senatin mbetet ende e paqartë pasi rezultatet e një balotazhi të dytë ende nuk dihen. Rezultatet e dy zgjedhjeve të balotazhit në shtetin e Xhorxhias […]